Osuszacz sprężonego powietrza jest to urządzenie przemysłowe przeznaczone do odprowadzania pary wodnej z powietrza wytwarzanego przez sprężarki. Do najważniejszych elementów określających jakość sprężonego powietrza należy jego wilgotność, ta właściwość jest niezbędna do prawidłowego działania wielu narzędzi. Tworzenie się wilgoci w sprężarce może prowadzić do powstania korozji i uszkodzenia sprzętu, dlatego najlepiej zabezpieczyć się w specjalne urządzenia, takie jak osuszacz powietrza.
Działanie membrany
Osuszacz membranowy wykonany jest w formie korpusu z membranami włóknistymi wewnątrz. Membrana składa się z włókna polimerowego, przez które przenikają cząsteczki wody. Mechanizm działania membranowego osuszacza sprężonego powietrza jest bardzo prosty: przepływając przez membranę, powietrze pozostawia cząsteczki wilgoci na włóknach, a różnica ciśnień na wylocie i wlocie przyczynia się do jego końcowego osuszenia. Z uwagi na niskie prędkości przepływu osuszacze membranowe nie nadają się do stosowania w silnie zanieczyszczonych środowiskach.
Głównymi zaletami oczyszczaczy membranowych są:
- mały rozmiar,
- niewielki ciężar,
- brak ruchomych mechanizmów,
- długa żywotność,
- szybki i łatwy montaż,
- możliwość wykorzystania na otwartej przestrzeni,
- możliwość pracy w środowisku łatwopalnym,
- dostępne wersje o różnym zakresie przepływu,
- nie wymaga konserwacji,
- nie wymaga zasilania elektrycznego,
- bardzo cicha praca.

Osuszacz membranowy, MULTIFIX
Membranowy osuszacz sprężonego powietrza działa prawie bezgłośnie, nie ma ruchomych elementów mechanicznych i nie jest zasilany energią elektryczną. Ten uniwersalny system nie wymaga wiele wolnej przestrzeni i może być łatwo zamontowany w różnych punktach instalacji. Ten wytrzymały i cichy przyrząd może być używany zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na otwartych przestrzeniach, np. na placu budowy. Ponieważ membranowe osuszacze sprężonego powietrza pracują bez zasilania elektrycznego, nadają się równie idealnie w zastosowaniach przenośnych, a także w strefach zagrożonych wybuchem.
Zakres stosowania
Osuszacze membranowe mogą być używane w niemal wszystkich procesach technologicznych, w których mamy do czynienia z mieszaniną powietrza o minimalnej lub zerowej zawartości wilgoci. Najczęściej urządzenia te stosowane są w:
- przemyśle chemicznym,
- przemyśle farmaceutycznym,
- w rafineriach ropy naftowej,
- przy wymagającej czystego powietrza produkcji, np. kabli telekomunikacyjnych,
- systemach kontroli powietrza,
- komorach malarskich,
- warsztatach samochodowych,
- stacjach benzynowych.
Osuszacze membranowe to niewielkie, ale niezwykle przydatne urządzenia. Podczas pracy wymagającej czystego i pozbawionego wilgoci powietrza są wręcz niezastąpione. Jeśli osuszacz nie jest używany podczas takich prac, wilgoć może przedostać się do urządzenia i spowodować awarię nie tylko jego samego, ale także innych maszyn i produktów, a w warunkach przemysłowych może doprowadzić do całkowitego zatrzymania produkcji.