Po co stosować osuszacze powietrza?

Osuszanie powietrza w instalacjach pneumatycznych jest niezbędne do poprawnego przebiegu procesów technologicznych. Osuszacze sprężonego powietrza automatycznie usuwają wilgoć, wodę oraz parę wodną z instalacji pneumatycznej, dzięki czemu otrzymane powietrze robocze jest oczyszczone i osuszone. W instalacjach pneumatycznych bardzo ważna jest odpowiednia jakość sprężonego powietrza. Musi ono być suche i nie może powodować korozji urządzeń pneumatycznych i elementów instalacji. Wilgoć dostająca się do instalacji może wpływać negatywnie na pracę urządzeń i doprowadzać w konsekwencji do ich usterek i uszkodzeń.

Jak wybrać osuszacz powietrza?

W zależności od możliwości i potrzeb, można wybrać różne rodzaje osuszaczy. W liniach produkcyjnych i instalacjach pneumatycznych, wymagających sterylnego, bardzo suchego i czystego powietrza, sprawdzą się dobrze adsorpcyjne osuszacze powietrza. Natomiast w warsztatach, do narzędzi pneumatycznych z powodzeniem sprawdzą się uniwersalne osuszacze ziębnicze. Szczególnym rodzajem osuszaczy są osuszacze membranowe. To urządzenia niewielkich rozmiarów, niepotrzebujące energii elektrycznej, ciche i odporne na drgania. Dzięki temu mogą pracować w trudnych warunkach otoczenia i w ograniczonych przestrzeniach.

Dowiedz się więcej o osuszaniu sprężonego powietrza – przeczytaj nasz poradnik o działaniu osuszaczy i odpowiednim ich doborze.