Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/aircomseo/osuszacze.eu/public_html/wp-content/themes/mts_corporate/options/php-po/php-po.php on line 187
Osuszacze sprężonego powietrza – jakie mają zastosowanie? - OSUSZACZE.pl

Artykuły

Osuszacze sprężonego powietrza – jakie mają zastosowanie?

Osuszacze sprężonego powietrza są niezbędne w wielu branżach przemysłu. Są one stosowane wszędzie tam, gdzie wymaganie jest zachowanie suchego, pozbawionego wilgoci powietrza.  

Sprężone powietrze jest utrzymywane pod ciśnieniem, które zazwyczaj jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. W Europie szacunkowo od 8% do 10% energii elektrycznej wykorzystuje się do wytwarzania sprężonego powietrza. Żeby było ono użyteczne w przemyśle, należy z niego następnie wyeliminować wszelką wilgoć, co można osiągnąć za pomocą specjalnie do tego przystosowanych osuszaczy.  

Rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza  

Na rynku są dostępne dwa rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza. Działanie modelu ziębniczego polega na tym, że urządzenie wsysa powietrze i następnie je schładza, doprowadzając do skroplenia pary wodnej. Zasada działania jest więc nieco podobna do zasady działania chłodziarki. Powietrze zostaje następnie od niej oddzielone. Osuszacze ziębnicze różnią się wydajnością, najlepsze maszyny są w stanie uzdatnić aż 70 000 litrów powietrza na minutę. Tego typu urządzenia są wykorzystywane wewnątrz różnego rodzaju pomieszczeń. 

Drugi rodzaj osuszaczy to urządzenia adsorpcyjne, takie jak osuszacze przemysłowe Festo. Ich działanie polega na przepuszczaniu powietrza przez specjalny zbiornik z tzw. adsorbentem, na którym wytrącana jest wilgoć. Adsorbent w następnej kolejności poddawany jest regeneracji – przez zbiornik przepuszcza się osuszone powietrze, które odprowadza wilgoć na zewnątrz. Tego typu osuszacze sprężonego powietrza zawsze mają dwa zbiorniki, które pracują naprzemiennie.   

Zastosowanie osuszaczy sprężonego powietrza 

Osuszacze sprężonego powietrza skutecznie usuwają z powietrza wodę i parę wodną. Są one wykorzystywane na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu. Urządzenia są wręcz niezbędne w branży energetycznej, spożywczej, chłodniczej czy farmaceutycznej. Stosuje się je w wielu procesach technologicznych, jak i w miejscach, w których niezbędne jest utrzymywanie niskiej wilgoci powietrza. 

Zalety osuszaczy sprężonego powietrza 

Osuszacze sprężonego powietrza minimalizują konieczność przerywania procesów produkcji, dzięki czemu unika się dużych strat pieniężnych. Urządzenia te charakteryzują się dużą wydajnością i jednocześnie niskim kosztem serwisowania. Dzięki prostej konstrukcji ich instalacja jest szybka i prosta, obsługa osuszaczy również nie sprawia problemów. Nowoczesne urządzenia mają niewielką budowę, dzięki czemu nie zajmują one zbyt dużo miejsca.  

Skomentuj

Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji odnośnie osuszaczy? Zapraszamy do kontaktu.

ul. Wrocławska 41
55-095 Długołęka k.Wrocławia

biuro@air-com.pl
+48 71 799 45 81